Hyaluronic Acid Hyaluronic Acid

חומצה היאלורונית הינה חומר הקיים בכל תא ותא בגופנו. ישנן חברות שונות המייצרות את החומצה ההיאלורונית באופן מסחרי וחשוב מאוד להקפיד להזריק אך ורק אצל מנתח פלסטי מומחה החבר באיגוד לכירורגיה פלסטית ולוודא שהוא משתמש בחומרים מהחברות המובילות , בעלי אישורים מתאימים לצורך שימוש של מילוי נפחים בפנים.

חריצים או קמטים בפנים נובעים ממספר גורמים. ישנם קמטי הבעה, כמו למשל אזור המצח, בין הגבות או בצידי  העיניים.

באזורים אלו, הקמטים הינם דינמיים ונוצרים כתוצאה מפעילות שריר. אם למשל תנסו להרים את הגבות ייווצרו חריצים במצח ( הפעלת שריר הפרונטליס). קירוב הגבות להבעה ”כעוסה“ תעמיק את הקמטים בין הגבות ( כתוצאה מהפעלת השרירים בגלבלה, הפרוצרוס והקורוגטור). חיוך חזק ייצור את חריצי ה“צחוק“ בזויות העיניים (מהפעלת שריר האורביקולריס).

הדרך הנוחה לטשטש קמטי הבעה אלו היא על ידי הזרקת חומר שמחליש את השרירים הללו. זהו הבוטוקס או הדיספורט.

לעתים החריצים מאוד עמוקים ויוצרים ממש כפל בעור ואז מומלץ להוסיף גם חומצה היאלורונית לקמטי הבעה. ניתן גם לטפל בקמטי ההבעה רק באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית אך לרוב אני ממליץ לשלב.

הסוג הנוסף של קמטים ,חריצים או חסרים בפנים נובעים משקיעה או צניחה של רקמות תת עוריות באזורים שונים של הפנים , והתרוקנות של נפח , בעיקר שומן. אלו הם חריצים סטטיים ואינם קשורים לרוב להפעלת שריר מסויים. לעתים הפעלת שריר מחזקת או מקצינה את הקמט.

במקרים אלו אני ממליץ על מילוי בחומצה היאלורונית.

אז מהי בעצם חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית הינה חומר הקיים בכל תא ותא בגופנו. ישנן חברות שונות המייצרות את החומצה ההיאלורונית באופן מסחרי וחשוב מאוד להקפיד להזריק אך ורק אצל מנתח פלסטי מומחה החבר באיגוד לכירורגיה פלסטית ולוודא שהוא משתמש בחומרים מהחברות המובילות , בעלי אישורים מתאימים לצורך שימוש של מילוי נפחים בפנים.

החומצה ההיאלורונית מופקת מחיידקים, ואלו מולקולות שסופחות נוזלים.

החומצות השונות נבדלות בגודל המולקולות וכן בקשרי הצילוב שבין המולקולות. לכל אזור בפנים ולכל שימוש קיימות חומצות שונות המתאימות לו בהתאם לגודל המולקולות וקשרים ביניהן.

ישנם מקומות בהם אנו רוצים מילוי של נפח, יש מקומות למילוי חריצים עמוקים, מילוי חריצים עדינים, מילוי של משטחים, הרמה של הרקמות או שיפור מרקם העור וכן מילוי שפתיים וכו‘. היום אני משתמש בחומצה היאלורונית גם לעיצוב של האף ועיצוב סנטר ולסת. לכל אחת מהאינדיקציות קיים חומר מתאים אחר וחשוב להתאים במדוייק את החומר למטרה לשמה הוא נדרש.

לרוב, ניתן לראות תוצאה ראשונית של ההזרקה כבר ברגע ההזרקה אך תוצאה סופית נצפית כ 3 שבועות לאחר ההזרקה.

מעבר לשיפור האסתטי המיידי ישנה השפעה ארוכת טווח למילוי בחומצה היאלורונית. ההזרקה והמילוי גורם להתחדשות הקולגן ברקמה התת עורית ובכך בעצם למיצוק העור ושיפור המרקם שלו לאורך זמן.

אני תמיד מעדיף להזריק חומצה היאלורונית בצורה הדרגתית ובכמויות קטנות בכל מפגש. עדיף להגיע למספר פגישות ובכל אחת להוסיף עוד קצת מאשר למלא כמויות גדולות בבת אחת על מנת להגיע לתוצאה מעודנת ושיפור מיטבי במראה.

המטרה הינה מראה רענן , שיפור הברק של העור ועיצוב.

ישנן היום חומצות שמטרתן אינה מילוי נפח אלא רק שיפור מרקם העור ואותן מזרקים במשטחים לפנים, לצואר, למחשוף לגב כף היד וכו’.

מהם הסיבוכים שיכולים לקרות בהזרקת חומצה היאלורונית?

סה“כ, חומצה היאלורונית הינה חומר בטוח ביותר להזרקה ומילוי. יש להקפיד על בחירת רופא מנתח פלסטי בעל ידע וניסיון בתחום ולהקפיד עלה שימוש רק בחומרים נבחרים.

הסיבוכים האפשריים הינם נפיחות ( לרוב חולפת תוך יומיים שלושה), שטף דם באזור הדקירה. עלולה להיות מעט  אסימטריה. במידה ומזריקים

כמה זמן מחזיקה חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית הינה חומר מילוי נספג כלומר במשך הזמן ההשפעה שלו פוחתת. משך הזמן תלוי בסוג החומר, במיקום ההזרקה, בגנטיקה של המטופל/ת, קצב חילוף החומרים של הגוף ובמידת התנועתיות של האזור אליו הזרקנו. ישנם גם גורמים חיצוניים הגורמים לספיגה מואצת של החומצה בגוף. עישון למשל מזרז את תהליך הספיגה של החומצה ההיאלורונית בגוף.

ניתן לשלב הזרקה של חומצה היאלורונית עם בוטוקס לסוגיו.

בד“כ ההזרקה נעשית במרפאה וההליך קצר ביותר. מיד לאחר ההזרקה ניתן לחזור לפעילות. מומלץ לא לבצע פעילות מאומצת באותו היום אך למחרת ניתן לשוב לפעילות מלאה.

לעתים ישארו סימנים של הדקירות של המזרק למשך שעה שעתיים ולאחר מכן הם יחלפו.

ניתן גם לשלב הזרקה של חומצה היאלורונית כחלק מהליך ניתוחי אחר כגון מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ו/או גבות, מתיחת צואר וכו.

למי מתאים מילוי בחומצה היאלורונית?

למעשה השימוש בחומצה היאלורונית מתאים לנשים וגברים בני כל הגילים. יש להתאים לכל אחת ואחד את סוג החומצה וטכניקת ההזרקה בהתאם למה שרוצה לשפר.