BREAST AUGMENTATION הגדלת חזה

השדיים הנם איבר המשדר נשיות ומהווה חלק מהותי מתפיסת האישה את גופה וכן בתקשורת בין המינים. ניתוח להגדלת חזה נועד להגדיל את נפח השד ובמקרים מסוימים לשנות גם את המבנה. הסיבות המביאות נשים להגדלת חזה מגוונות וכוללות צורך אסתטי ו/או רפואי כגון תיקון של מצבי חוסר שוויון בין השדיים או חוסר התפתחות. קיימים סוגים של שתלים – אנטומי או עגול , וכן צורות חתך שונות – בכפל התת שדי או סביב העטרה.

בניתוחים אלו אני משתמש בחתכים השונים וכן בשתלים השונים בהתאם לצורך המיוחד של כל מטופלת על מנת להגיע לשביעות רצון מיטבית.
לפי המלצות האיגוד לכירורגיה פלסטית ניתן לעבור ניתוח להגדלת חזה החל מגיל 18 שכן בגילאים אלה החזה עדיין בשלבי התפתחות והתערבות בשלב זה עלולה לפגוע בהתפתחות הטבעית של השד.
ישנם מקרים חריגים בהן תתכן התערבות מוקדמת יותר כגון חוסר התפתחות של שד אחד או שניהם, אסימטריה בין השדיים או שדיים טובולרים ( צינוריים). תופעות אלו עלולות לגרום פגיעה בדימוי גוף ועמה מצוקה נפשית והימנעות חברתית.

במקרים בהם ניתוח הגדלת חזה מתבצע בתום גיל ההתבגרות, לפני סיום הריונות והנקות וכן שינויים הורמונליים הכרוכים בהתבגרות והזדקנות, יש לדעת כי גודל השד עלול להשתנות, השד עלול לצנוח והתוצאה תשתנה עד כדי צורך בניתוח חוזר, לעתים ניתוח הרמה גם.

בייעוץ חשוב לי להבין מה הציפייה של כל מטופלת מתוצאת הניתוח: מה הגודל הרצוי, מה המבנה הרצוי, האם השאיפה למראה טבעי , למלאות במחשוף. כמו כן חשוב לי להכיר את הרגלי החיים של המטופלת: האם עוסקת בספורט, האם עובדת בעבודה פיזית וכו.
בהתאם לשאיפות ולציפיות של המטופלת אני מתאים את צורת ההגדלה- מיקום החתך (כפל תת שדי או סביב העטרה), מיקום השתל (מעל השריר או חצי מתחתיו), סוג המשתל ( עגול או אנטומי). מאוד חשוב לי להתאים את הטכניקה הניתוחית למבנה הגוף של האישה ולציפיות שלה מהניתוח.

טרם הניתוח יש להציג בדיקות בהתאם לגיל: בדיקות דם, צ”ח, אק”ג , בדיקה של כירורג שד, הדמיה של השדיים (אולטראסאונד/ ממוגרפיה או MRI). כמו כן תוכלי לנסות מספר גדלים של שתלים במרפאתי וכך לתכנן יחד את הגודל ומבנה השד הרצוי.
ניתוח הגדלת חזה נמשך כשעה עד שעה וחצי ונעשה בהרדמה כללית. התפרים הנם נספגים ואין צורך להוציאם.
מהניתוח תצאי לבושה בחזיית ספורט הנרכסת מלפנים, אותה יש לרכוש טרם הניתוח (ניתן לקנות בחדר הניתוח). כשעתיים לאחר מכן תוכלי להשתחרר לביתך.
לאחר הניתוח מראה השד יהיה נפוח ולרוב גבוה ורק כעבור מספר שבועות הבצקת תתחיל לרדת. תוצאה סופית תראי לאחר מספר חודשים.

הנחיות לאחר ניתוח הגדלת חזה:

– לא להרטיב את פצעי הניתוח למשך 48 שעות. לאחר מכן יש לרחוץ את המקום (ללא הסרת הפלסטרים), במים וסבון אחת ליממה.
– להימנע מפעילות ספורטיבית, פעילות גופנית מאומצת (כולל הרמת משאות מעל 2 ק״ג), ורחצה בים, בריכה, או מקורות מים ציבוריים למשך 6 שבועות.
– להימנע מנהיגה למשך שבועיים.
– להימנע מחשיפת הצלקות לשמש ולהקפיד על מסנני קרינה (קרם הגנה מהשמש עם מקדם 30 ומעלה) למשך שנה.
– להשתמש בחזיית ספורט ללא ברזלים ועם סגירה קדמית 24 שעות ביממה למשך 6 שבועות.
– טיפול אנטיביוטי
– טיפול נגד כאבים
סיבוכים: הסיבוכים בניתוח זה נדירים ביותר וכוללים: דימום, זיהום, צלקת בולטת, אסימטריה, ירידה/אובדן תחושה בעטרות ופטמות, התקשות קופסית או סרומה (הצטברות נוזלים סבב השתל).
כל הסיבוכים פשוטים יחסית וניתנים לפתרון מהיר ואינם מסכני חיים.
לאחר הניתוח תהיה נפיחות בשד ,הוא יראה יחסית גבוה ולרוב הפטמות זקורות. הנפיחות תסוג בהדרגה והחל מ 3 חודשים לאחר הניתוח תתחילי לראות את התוצאה המיוחלת.

סוגי שתלים:

אני משתמש בשתלי סיליקון בלבד (להבדיל משתלי מי מלח).
שתלי הסיליקון בטוחים לשימוש. הרכב הסיליקון השתפר משמעותית לאורך השנים וכיום החברות מעניקות אחריות לכל החיים על השתלים. מקרים של דליפת סיליקון או קרע נדירים היום הרבה יותר וניתנים לזיהוי בקלות על ידי הדמיה שגרתית ( US, ממוגרפיה, MRI ). אין סכנה בסיליקון שזולג, לרוב הוא מצטבר בבלוטות לימפה ובמקרה החמור יגרום מעט אי נוחות. בשנים האחרונות התגלו מספר מקרים של מחלת לימפומה בשם ALCL שהינה שמקורה ככל הנראה במעטפת הנוצרת סביב שתל הסיליקון. מחלה זו אופיינית בעיקר בשתלים מסוג מסויים אשר בו איננו משתמשים. מחלה זו נדירה כל כך שרשויות הבריאות בארץ ובעולם אינן רואות בה סיכון שצריך למנוע הגדלת שדיים עם שתלי סיליקון.

ישנם שני מבנים של שתלים : שתל אנטומי ושתל עגול.
שתל אנטומי: הנו בעל מבנה טיפתי ומתאים בעיקר לנשים רזות המעוניינות במבנה טבעי וקוטב עליון שאינו בולט.
שתל עגול: היתרון של שתל עגול הוא במלאות שמעניק לקוטב העליון של השד וכן נמנע סיבוך של סיבוב של השתל.
מיקום החתך : לרוב חתך באורך 3-5 ס”מ הממוקם בכפל התת שדי. לעתים אני משתמש בחתך סביב העטרה בהתאם למבנה השד. המהלך הטבעי של צלקת הינה אודם ונפיחות למשך כ 3 חודשים ולאחר מכן הצלקת נסוגה ומטשטשת.

מיקום השתל:
ישנן שתי אפשרויות למיקום השתל – במידה ויש מספיק רקמת שד שתכסה את השתל מומלץ להחדיר את השתל מעל השריר. זהו ניתוח פחות כואב ומעט יותר קצר. במידה ואין מספיק כיסוי לשתל על ידי רקמת השד מומלץ להכניס את השתל מתחת לשריר. הטכניקה בה אני משתמש במקרים אלה נקראית DUAL PLANE ובה השתל מכוסה בשריר בקוטב העליון ואילו בקוטב התחתון הוא מונח מתחת לרקמת השד . טכניקה זו מעניקה כיסוי מיטבי בחלק העליון , מאפשר מראה טבעי , והחלק התחתון של השד נהנה מהעיגול של השתל.
גודל השתל צריך להיות מותאם למבנה גוף האשה, לגובה, רוחב בית החזה וסוג העור. אין משמעות לנפח של המשתל : ישנן נשים המגיעות ליעוץ עם ידיעה איזה נפח הן רוצות את השתל כי לחברה/בת משפחה זה יצא מאוד יפה. אבל יש להבין שהתוצאה תלויה בגורמים רבים ואותו נפח שתל יביא לתוצאות שונות במבנה גוף שונה. כמו כן, ככל שהמשתל שיוכנס גדול יותר וכבד יותר, השד יצנח מהר יותר.
אצל נשים שמאוד פעילות ספורטיבית מומלץ להשתמש בשתלים קטנים יחסית שלא ייגרמו אי נוחות בזמן הפעילות.
ככל שהשתלים מותאמים יותר למבנה הגוף תהני מתוצאה לאורך שנים רבות יותר. לרוב צריך לשקול תיקון ( החלפת שתל/ הרמה ) לאחר כ 15 שנה או לאחר הריונות, לידות, שינויים במשקל.

יש לבצע בדיקות שדיים אצל כירורג שד באופן שגרתי לפי ההמלצות משרד הבריאות וכן הדמיית שדיים תקופתית, בהתאם לגיל.

הגדלת שדיים על ידי הזרקת שומן עצמוני:
בשנים האחרונות הולכות ומשתפרות הטכניקות של שאיבת והזרקת שומן.
ניתן כיום לשאוב שומן מגוף המטופלת ( מאזורים בעלי מלאות יחסית: מותניים, ירכיים בטן וכו’) ולהזריק אותו לשדיים לצורך הגדלה.
סה”כ כ 50% מהשומן המוזרק ייקלט וכמחציתו ייספג וייעלם ועל כן לרוב יש צורך ביותר מפרוצדורה אחת על מנת להגיע לתוצאה מיטבית. (ברך כלל 2-3 פרוצדורות).
בטכניקה זו בונים את השד בהדרגה וניתן לעשות גם תיקונים של אסימטריה בין השדיים.
הניתוח נעשה בהרדמה כללית אך ניתן לבצעו גם בטשטוש, נמשך כשעה וחצי, וכשעתיים אח”כ את משתחררת לביתך. ניתן לחזור על הפרוצדורה לאחר כ 3 חודשים.

*****במידה וקיימת אסימטריה בגודל או במבנה השדיים , ניתן לתקן אותה במהלך הניתוח . התיקון נעשה על ידי הכנסת תותבים בנפח או מבנה ששונה, הסרת רקמה בכמות שונה מכל שד , טכניקה שונה של הרמה וכו’.
יש לזכור שאיברים זוגיים בגוף הם אף פעם לא סימטרים לחלוטין.