Breasts Reconstruction שחזור שדיים

שכיחות סרטן השד עולה ומגיעה כיום לאחת מכל שבע נשים והוא קיים גם בגברים אך בשכיחות נמוכה בהרבה. יחד עם זאת, שיעור הריפוי של סרטן השד גבוה ביותר.


כריתת השד מהווה חלק עיקרי בריפוי ושלא כמו בעבר, שיחזור השד תופס מקום מרכזי בתהליך. במקרים מסוימים השחזור מתבצע בשלב מאוחר יותר מהכריתה אך יותר ויותר נשים עוברות שיחזור מיידי כבר בניתוח הכריתה הראשוני. דבר זה משפר את הדימוי העצמי ותפיסת הנשיות שלהן ובאופן כללי את יכולת ההתמודדות עם המחלה.

את תת התמחותי עשיתי בבלגיה במשך שנה,  בתחום של שחזורי שד מורכבים ואני רואה בתחום זה אחד מאבני היסוד של עבודתי. אני מתאים את השחזור לרצונה של האישה ולמבנה גופה ומשתמש בטכניקות שונות החל בהזרקות שומן, שתלי סיליקון, רקמות סמוכות ( כגון רקמה מהגב) ורקמות מרוחקות (כגון בטן או ישבן/ גב תחתון).

כמו כן אני חבר בעמותה עולמית של פלסטיקאים, מנתחי שד ואונקולוגים בשם BABC   (Beautiful After Breast Cancer Society) אשר מטרתה להעניק מידע ותמיכה  רפואית ופארא רפואית לחולות בסרטן השד ובני משפחתן, ושואפת למצוינות בתחום השחזור.                                     

השחזור הינו תהליך אשר בו אנו צועדים יד ביד עד להשגת תוצאה מיטבית.

ההכרה כי קיים בגופך גידול הנה קשה ביותר. קיים קושי גדול עוד יותר בעובדה שהגידול נמצא באיבר כה משמעותי לתפישת נשיותך.

הטיפול בסרטן השד כולל יעוץ אונקולוגי וכירורג שד תחילה- לאחר hיעוצים אלה ייקבע אופן הטיפול בך. ישנן דרכים שונות לטיפול והן תלויות ברקע שלך: האם ישנה היסטוריה משפחתית של גידולים נוספים, בגילך, במבנה הגוף והשד ושלב בו הגידול נמצא.

במידה וישנה היסטוריה משפחתית מומלץ לבצע יעוץ גנטי.

בשלבים מוקדמים יותר ניתן להסתפק לעתים בכריתת הגוש בלבד (למפקטומיה). לעתים יש להוסיף טיפולים נלווים לפני או אחרי הפרוצדורה כגון- כימותרפיה ו/או הקרנות. למפקטומיה מתבצעת על ידי כירורג שד.

במידה ואת מיועדת לכריתה של השד או שניהם , ישנן טכניקות שונות התלויות גם הן בגודל הגוש ביחס לגודל השד, לסוג הגידול, ולמרחק מהפטמה.

במידה והכריתה מניעתית ( כמו למשל אצל נשאיות של הגן BRCA) ניתן לשמר את הפטמה לרוב.

לעתים לא ניתן לשמר את הפטמה ואז משאירים את העור בלבד.

את כריתת השד מבצע כירורג שד אשר עובד עימי בתיאום.  ישנן דרכים שונות וחתכים שונים בהתאם לגודל ומבנה השד.

יש לזכור, כי שחזור שד הוא תהליך ולא פרוצדורה חד פעמית. לעתים עד להגעה לתוצאה סופית לוקח יותר משנה. בתהליך זה מטפלים בשד החולה, וגם לעתים צריך להתאים את השד הבריא על ידי הרמה, הקטנה, הגדלה וכו, לעתים יש צורך בתיקון אסימטריות על ידי הזרקות שומן או שאיבה, שיחזור פטמה וכו.

שחזור שדיים אלופלסטי:

בשיחזור אלופלסטי אנו מחליפים את נפח השד בשתל סיליקון. במידה ואפשר מכניסים שתל סיליקון כבר בניתוח הראשון אך לעתים בשל אילוצים שונים ( איכות העור או חסר במעטפת העור לאחר הכריתה וכו) יש לבצע זאת בשני שלבים. בשלב ראשון הכנסת מותחן רקמות. זהו מעין בלון שאחת לשבועיים עובר ניפוח במרפאה במים פיזיולוגים וגורם בעצם למתיחה של העור עד לגודל הרצוי. ובשלב שני החלפה של המותחן בשתל סיליקון מתאים.

שחזור שדיים אוטולוגי:

בשיחזור אוטולוגי משתמשים ברקמה מאזור אחר בגוף על מנת להחליף את הנפח החסר של השד.

ניתן להשתמש בשריר הלטיסימוס מהגב ולסובב אותו לחזה על מנת להחליף את העור החסר אך אז צריך עדיין למלא נפח עם שתל סיליקון.

ניתן להחליף את העור והנפח על ידי שימוש ברקמה מהבטן. הטכניקה הזו נקראית שיחזור מיקרוכירורגי ובה לוקחים את דופן הבטן ( עור ושומן) עם כלי הדם, ללא פגיעה בשרירי הבטן או פגיעה מועטה בלבד, מנתקים את כלי הדם בבטן ומחברים את הרקמה מחדש לכלי דם בחזה. ניתן לעצב שד במראה טבעי וללא כל משתל. הניתוח הזה מורכב יותר ונמשך זמן ממושך יותר. בטווח הארוך התוצאה טבעית יותר ויש יתרון בכך שאין צורך במשתל סיליקון.

בכל אחת מצורות השחזור ניתן בשלב מאוחר יותר לבצע תיקון והתאמות לשד הנגדי על ידי הזרקות שומן, הגדלה, הרמה או הקטנה וכן שיחזור פטמה ועטרה.

אונקופלסטיקה (ONCOPLASTIC BREAST SURGERY):

אופציה חדשה יחסית בתחום שיחזור השד התופשת תאוצה בשנים האחרונות. בטכניקה זו מוציאים את הגידול מהשד בשוליים בטוחים תוך אירגון מבנה השד מחדש בצורה אסתטית ( כגון הקטנה או הרמת שד) בניתוח יחיד.

שחזור פטמה ועטרה ( NIPPLE AREOLA RECONSTRUCTION):

שחזור פטמה מתבצע בסוף תהליך שיחזור השד לאחר השגת מבנה שד משביע רצון וסימטריה בין השדיים. לרוב מתבצע בהרדמה מקומית. בשלב מאוחר יותר ניתן לעשות קעקוע של העטרה והפטמה לצורך השוואה לשד השני. לנשים אשר אינן מעוניינות בשחזור פטמה ועטרה ישנה אפשרות של התאמת פטמה ועטרה מסיליקון אצל אומני שיחזור מיוחדים.

בתהליך המורכב אותו את עוברת חשוב שיהיה לצידך צוות מיומן אשר בקיא בכל הטכניקות השיחזוריות הקיימות ויכול להציע לך את האופציה הטובה ביותר על מנת לשוב בצורה הטובה ביותר לשגרת חייך ולהמשיך להנות מגופך.*****במידה וקיימת אסימטריה בגודל או במבנה השדיים , ניתן לתקן אותה במהלך הניתוח . התיקון נעשה על ידי הכנסת תותבים בנפח או מבנה ששונה, הסרת רקמה בכמות שונה מכל שד , טכניקה שונה של הרמה וכו’.
יש לזכור שאיברים זוגיים בגוף הם אף פעם לא סימטרים לחלוטין.