RHINOPLASTY ניתוח אף

האף ,בשל מיקומו במרכז הפנים, מהווה איבר המשפיע בצורה משמעותית על מראה פנינו. לא בכדי ניתוחי האף נמצאים מאז ומתמיד אי שם בראש סולם הניתוחים הפלסטיים.

בעבר היתה סטיגמה למי שעבר ניתוח אף שכן ניתן היה לראות זאת למרחוק. כיום הטכניקה הניתוחית השתפרה וניתן לשוות לאף מראה טבעי.

אני מתאים לכל מטופל ומטופלת את הניתוח לפי הבעיה אותה הם מציגים בפניי ובעיניי המראה הטבעי והלא מנותח הוא היסוד לכל ניתוח אף מוצלח.

בניתוח אף ניתן לטפל הן במראה האסתטי והן בתפקוד ובנשימה. הסוד בניתוחים אלו לטעמי, טמון בהתאמת מראה האף לפנים של המטופל, מבחינת גודל ומבנה והימנעות מיצירת תבנית אחידה המשווה מראה מנותח.

יש חשיבות מרובה להגדרת הבעיה אותה רוצים לתקן בעת הייעוץ הראשוני שכן בניתוח ניתן לטפל בבעיות שונות- גבנון בולט, רוחב האף, רוחב הטיפ (קצה האף), הנחיריים, כנפי האף, אסימטריה, סטייה של המחיצה וגם בעיות פונקציונליות של קושי בנשימה.

ניתוח אף נעשה תחת הרדמה כללית, ואורך כשעה וחצי ( תלוי בסוג הניתוח). בניתוח מעצבים את השלד הגרמי והסחוסי של האף ובונים על האלסטיות של העור שיתכווץ על גבי השלד לפי התבנית שיצרנו. במהלך הניתוח מבצעים שברים בחלק מעצמות האף ועל כן אח”כ צפויה נפיחות ושטפי דם.
בסוף הניתוח חובשים עם פלסטרים וגבס פלסטי מיוחד וכן יונחו טמפונים בנחיריים. כשעתיים לאחר הניתוח ניתן להשתחרר הביתה. יום למחרת הניתוח ניפגש להוצאת הטמפונים, שבוע לאחר מכן יוסר הגבס, ושבוע לאחר מכן נסיר גם את הפלסטרים.

בשל הבצקת והנפיחות לאחר הניתוח אני ממליץ על שימוש בכדורי ארניקה המזרזים את ירידת הבצקת ושטפי הדם.

הניתוח מומלץ החל מגיל 16 שאז בד”כ מפסיקה התפתחות השלד הגרמי והסחוסי של האף. במקרים נדירים ניתן לנתח לפני גיל זה.
יש לדעת כי כל אף יתנהג בצורה שונה לאחר הניתוח בהתאם לסוג העור, עובי העור, מבנה סחוסי וגרמי וכו. כך למשל אצל מטופלים עם עור עבה תוצאות הניתוח יראו פחות לעומת מטופלים עם עור דק.

ישנם מקרים בהם אשתמש בטכניקה סגורה (חתכים רק בתוך הנחיריים) ומקרים אחרים בטכניקה פתוחה (חתך גם בחלק התחתון של האף) וזאת בהתאם לסוג הפרוצדורות שצריך לבצע באף עצמו.

לעתים לאחר הניתוח תתכן החמרה בנשימה ולמרות שלרוב החמרה זו חולפת היא עלולה להישאר.
בייעוץ חשוב לציין אם יש לך בעיות נשימה, אלרגיות שונות, נזלת כרונית שכן תופעות אלו יכולות להיות מוחמרות סביב הניתוח ובחלקן ניתן גם לטפל במהלך הניתוח עצמו.

במהלך השיקולים של ניתוח אף יש להתייחס גם ליחס בין האף לסנטר ולעתים יש צורך בהכנסת משתל סנטר או הגדלת הסנטר באמצעות הזרקה.

לאחר הניתוח צפויה נפיחות, ייתכנו כאבי ראש וייתכנו שטפי דם בכל אזור ארובות העיניים. מרבית הנפיחות והסימנים הכחולים יחלפו כעבור שבועיים שלושה.

6 שבועות לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות מאומצת, מקינוח האף וכן יש להימנע משימוש במשקפיים.

סיבוכים:
סה”כ כמות הסיבוכים בניתוחי אף קטנה ביותר.
דימום- תתכן הפרשה דמית בימים הראשונים שלאחר הניתוח. יש להשתמש בספריי סטרימר לניקוי ההפרשות ולא לקנח באופן פעיל. במידה והדימום קשה יותר יש לפנות למרפאתי.
זיהום- נדיר ביותר
צלקות- צלקת חיצונית היא נדירה ביותר שכן לרוב אני מבצע רק חתכים בתוך הנחיר ( גישה סגורה). במידה ובוצע חתך חיצוני, לרוב הוא כמעט בלתי ניתן לאבחנה בשל מיקומו ועדינותו אך יש אנשים הנוטים להצטלקות לא תקינה ואז תיתכן צלקת בולטת יותר.
אסימטריה, או חוסר שביעות רצון מהמראה.

ניתוח אף הינו אחד הניתוחים השכיחים וכמות הסיבוכים בו מועטה ביותר. שביעות הרצון מניתוח זה גבוהה מאוד.