FACE LIFT מתיחת פנים

הפנים הינן כרטיס הביקור שלנו במפגש עם העולם. הפנים מביעות את תחושותינו ומשקפות את הרגשתנו גם ללא צורך במלים. במהלך השנים, ישנם גורמים שונים המשפיעים על כך שמראה הפנים נראה עייף ומבוגר יותר.

כוח הכובד גורם לצניחה של הרקמות השונות בפנים ובשילוב עם השפעתה של השמש משווים מראה מבוגר ועייף. כמו כן ישנה התרוקנות של הרקמות והצרה של מבנה הפנים.

בעבר ניסו לשוות לפנים מראה מרוקן , אך מחקרים שונים מראים כיום שתפיסת היופי השתנתה ודווקא פנים מלאות יותר נתפסות בעינינו כרעננות וצעירות.

מטרת הניתוח למתיחת פנים הנה לרענן את מראה הפנים, לפתוח את אזור העיניים ולעדן את הקמטים ע"י הרמת הרקמות התת עוריות למקומן הטבעי, הסרת עודפי עור, טיפול בקמטים והטבת מראה העור. בניתוח זה, על מנת להגיע לתוצאה מיטבית, אני מקפיד לשמר את מבנה הפנים של המטופלת ולשוות לו מראה טבעי אך רענן כאילו זה עתה שבה מחופשה.

קמטים נוצרים ממספר סיבות:
קמטי הבעה- אזור העיניים והמצח בעיקר, נובעים מפעילות שריר.
קמטים סטטיים: נובעים מהתרוקנות של הרקמות וצניחה של הרקמות התת עוריות.
כתוצאה מכך עם השנים, אנו עדים לצניחה של המצח והגבות, עודפי עור ושומן בעפעפיים עליונים ותחתונים, קמטים בצידי העיניים, התרוקנות אזור עצמות הלחיים והלחיים, הדגשה של הכפלים הנאזולביאלים ( בין האף לפה), קוי המריונטה (בצידי הפה), אובדן זווית הלסת, צניחה של קו הלסת, רפיון ומלאות של הצוואר.

ניתן לטשטש מעט ובאופן זמני את הקמטים הללו על ידי הזרקת חומרי מילוי (כגון חומצה היאלורונית או שומן עצמוני) ולהחליש את פעילות השריר על ידי משתקי שריר (בוטוקס, דיספורט). פעולות אלה מטשטשות ועוזרות לשימור ותחזוקה אך לא מטפלות בבעיה המקורית ואינן באות במקום ניתוחים אלא כתוספת.

מטרת ניתוח מתיחת פנים הנה להרים את הרקמות התת עוריות למקומן המקורי ועל ידי כך למלא חזרה את אזור ארובות העיניים , עצמות הלחיים וכו’ ולהדק את הצוואר, להדגיש את זווית הלסת וקו הלסת התחתונה. רצוי לשלב בניתוח גם הרמת מצח וגבות והרמת עפעפיים במידת הצורך. רענון אזור העיניים מאוד תורם למראה כללי צעיר ורענן.

אני מקפיד שתצאי מהניתוח במראה טבעי  וללא שינוי בהבעות הפנים.

יש לדעת כי הניתוח לא מונע את הקמטוטים הקטנים והעדינים שבעור, אינו מטפל בפיגמנטציה ולכן ישנם טיפולים נוספים שכדאי להוסיף לפני ואחרי הניתוח כגון פילינג, הזרקות וטיפולים קוסמטים שונים לשיפור מרקם העור ולטיפוחו לאורך שנים.

טיפול בקמטים עדינים ופיגמנטציה נעשה על ידי טכניקות שונות של פילינג (קילוף עור כימי, מכאני וכו). ניתן להוסיף פילינג חלקי באזורים מוגבלים במהלך הניתוח אך קילוף עור מלא בפנים יש לבצע עד מספר שבועות טרם הניתוח או לאחריו.

ישנם גורמים שונים המשפיעים על תוצאת הניתוח והמראה הסופי, חלקם גנטיים מולדים כגון סוג העור- עובי, מרקם וגמישות וחלקם נרכשים כגון חשיפה לשמש, תזונה , שתיית מים, אלכוהול ועישון.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית או בטשטוש פלוס הרדמה מקומית. משך הניתוח כ 3.5 שעות תלוי בהיקפו.
החתך מתחיל בקו השיער, יורד קדמית לאוזן, מתחת לתנוך ואחורה לתוך השיער.
אני משתמש בטכניקה של הרמת הרקמות התת עוריות אך לא נכנס מתחת לשרירים.

לאחר הרמת הרקמות התת עוריות אני מותח בעדינות את העור אחורה ולמעלה ועל ידי כך מחזיר את זוית הלסת .
בצוואר אני מבצע שאיבת שומן ולאחריה הידוק של השריר הנפול והדגשה של זוית הלסת.
בייעוץ במרפאתי ארצה לשמוע ממך מה מפריע לך במראה הפנים ואתאים את הניתוח לבעיות הקיימות.
במידה והבעיה מתרכזת בחלק התחתון של הפנים בלבד ניתן להסתפק ב“מיניליפט“ (החלק התחתון של הפנים עד הצואר).
ניתן לשלב בניתוח מתיחת פנים מלאה כולל הרמת מצח, הרמת גבות, מתיחת עפעפיים, ומתיחה של הצואר.
האזור שסביב הפה והסנטר לא נמתח במתיחת פנים, ניתן לבצע באזור זה פילינג במהלך הניתוח.
כמו כן ניתן לבצע הזרקת שומן עצמוני.

מהניתוח תצאי עם חבישה סביב הפנים ושני נקזים בצידי הצואר על מנת להדק את הרקמות ולמנוע הצטברות נוזלים.
יש צורך באישפוז של לילה אחד לאחר הניתוח לצורך השגחה, ויום למחרת אוציא את הנקזים ותשתחררי לביתך.
לאחר הניתוח תשתמשי בחבישת סנטרון הקפית למשך שבועיים 24 שעות ביממה ולאחר מכן חודש נוסף רק בשעות הלילה.
רחצה ראשונה ניתן לבצע כבר 48 שעות לאחר הניתוח ובהמשך פעם ביממה.
תקבלי משככי כאב, אנטיביוטיקה ותרופות נגד בחילות.
במשך 6 שבועות, יש חשיבות גדולה ביותר להמנע מכל פעילות מאומצת העלולה לגרור עליה בלחץ הדם ובעיקבותיה דימום.
הפנים עשויות להיות בצקתיות ונפוחות בשבועות הראשונים וצפויים שטפי דם בעיקר באזור הצואר, על כן מומלץ ליטול כדורי ארניקה להפחתה בבצקות.

קצב ההחלמה משתנה בהתאם לגנטיקה ואורח החיים, אבל בדרך כלל בין 10-14 ימים.
קיימות תופעות לוואי נורמליות סביב הניתוח (בצקת, נפיחות, שטפי דם, ירידה בתחושה, אסימטריה קלה וכו) והן חולפות בהדרגה עד סביב 6 שבועות מהניתוח.
לרוב סביב 3-6 חודשים ניתן להתחיל להנות מהמראה החדש.
התוצאה נשמרת כ 10-15 שנים, אך תלויה בגנטיקה ובאורח החיים – תזונה, שתייה, חשיפה לשמש, עישון וכו.

לצלקות יש מהלך טבעי של נפיחות ואודם שהולכים וגוברים עד סביב 3 חודשים ואח"כ בהדרגה נסוגים. לרוב הצלקות מוסתרות וכמעט בלתי נראות לאחר כשנה.

סיבוכים:
עישון הנו גורם סיכון המגביר שכיחות סיבוכים בכל ניתוח, במקרה של ניתוח למתיחת פנים העישון חמור במיוחד ומעלה שכיחות סיבוכים עד פי 8 ובעיקר גורם לפגיעה באספקת הדם לעור וכתוצאה מכך נמק של שולי העור.
על כן חובה לרדת בכמות הסיגריות עד למצב של הפסקה מוחלטת משבועיים טרם הניתוח ועד להחלמה מלאה של כל החתכים ( כחודש לאחר הניתוח).
סיבוכים נוספים, דימום ( יותר אצל גברים ), זיהום, אסימטריה, ירידה/אובדן תחושה, פגיעה מוטורית ביכולת הנעת שרירי הפנים ( מאוד נדיר ולרוב חולף עד 6 שבועות), נמק של העור ופתיחת החתכים. לעתים עלולה להיות התקרחות סביב קו החתך.

מילוי נפחים כחלק מפרוצדורת מתיחת פנים (למה? באיזה מקרים השילוב הזה מתאים ולמה הוא גורם?)

בעבר, ניסו לעצב את הפנים במראה רזה ושדוף בהתאם למראה הדוגמניות באותה תקופה ( מראה הידוע בשם ” הרואין שיק“).
בשנים האחרונות השתנתה הגישה בעקבות מחקרים שהראו שחלק מהמהלך שעובר על הפנים והגוף עם ההתבגרות הנו התרוקנות של הרקמות התת עוריות שמלווה בצניחה של העור ולכן הגישה כיום נוטה למילוי ולא לריקון.
כך למשל בניתוחי עפעפיים בעבר נטו יותר להוציא שומן בעפעף תחתון והיום הגישה הנה יותר לנייד שומן מאזור בו מצוי בעודף לאזור מרוקן. כמו כן , חומרי המילוי תפסו תאוצה.

ניתן להשתמש בחומרי מילוי כפעולה נפרדת – הזרקה במרפאה, או כחלק מהליך כירוגי אחר כגון- מתיחת עפעפיים, הרמת גבות, מתיחת צואר או מתיחת פנים מלאה.

כאשר אנו שוקלים מילוי כתוספת להליך ניתוחי אחר ישנה אופציה של מילוי בשומן עצמוני- כלומר שאיבת שומן מאזור אחד, עיבוד שלו והזרקתו לפנים לצורך מילוי. אופציה נוספת הינה הזרקת חומרי מילוי.

יש להקפיד לבצע פרוצדורות אלו רק אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית אשר אמון על פעולות אלו, ןלהשתמש רק בחומרים מאושרים לכך.

ניתן למלא אזורים שונים כגון מצח, גבות, צידי העיניים, עפעפיים, מתחת לארבות העיניים, עצמות הלחיים, הקמטים סביב הפה, אזור הלסת והסנטר וכן אף, צואר ועוד.

יש לזכור כי בהזרקת שומן חלקו נספג ולעתים צריך מספר פרוצדורות על מנת להגיע לתוצאה מיטבית.
חומצה היאלורונית נשארת 8-12 חודשים ואחכ יש לחדש אותה.

המילוי כתוספת למתיחת פנים או כל פרוצדורה אחרת, גורם לחידוש וריענון איכות העור ומירקם העור, מוסיף נפח באזורים מרוקנים, גורם להתחדשות הקולגן ובכך תורם לאיכות עור טובה יותר גם בעתיד.