ABDOMINOPLASTY מתיחת בטן

לאחר הריונות, עליה וירידה במשקל או בשל השפעת הגיל, נוצרים עודפי עור ושומן בדופן הבטן. כמו כן העליה בנפח התוך בטני (כתוצאה מהריון או עליה במשקל) גוררת מתיחה של שרירי הבטן (רקטוס אבדומיניס) והפרדה ביניהם במרכז כתוצאה ממתיחה וריפיון של הפציה (המעטפת ) שביניהם.

לאחר הריונות, עליה וירידה במשקל או בשל השפעת הגיל, נוצרים עודפי עור ושומן בדופן הבטן. כמו כן העליה בנפח התוך בטני (כתוצאה מהריון או עליה במשקל) גוררת מתיחה של שרירי הבטן (רקטוס אבדומיניס) והפרדה ביניהם במרכז כתוצאה ממתיחה וריפיון של הפציה (המעטפת ) שביניהם.

בניתוח מתיחת בטן אני מסיר את עודפי העור והשומן ומעניק לבטן מראה שטוח ומהודק ע"י מתיחה והידוק של שרירי הבטן, תיקון בקעים וצלקות בבטן תחתונה במידת הצורך וכן הוספה של שאיבת שומן מהמותניים, הירכיים ובטן תחתונה. ניתן גם לשלב ניתוח זה עם מתיחת ירכיים ו/או הרמת עכוזים.

מתיחת בטן הנו אחד הניתוחים הנעשים בשכיחות גבוהה ביותר במרפאתי ושביעות הרצון מניתוח זה גבוהה ביותר.

טרם הניתוח יש לבצע בדיקה השוללת קיום בקעים (בדיקה ידנית והדמייה של אולטראסאונד). במידה וקיימים בקעים בדופן הבטן, ניתן לטפל בהם במהלך ניתוח המתיחה. אם הבקע גדול אני משלב כירורג כללי בניתוח לטפל בו.
אם אתם בתהליך ירידה במשקל מומלץ לרדת במשקל טרם הניתוח, להגיע למשקל היעד ולשמור על משקל יציב לפחות 3 חודשים לפני הניתוח. במידה ותמשיכו לרדת במשקל לאחר הניתוח, ייוצר עודף עור אשר יצנח מעל קו הצלקת הנוצרת, תוצאת הניתוח תהרס ויהיה צורך בתיקונים.

יש לזכור כי ניתוח מתיחת בטן אינו קסם שבסופו יורדים במשקל וזה נשאר לעד. על מנת לשמר את תוצאת הניתוח יש לסגל אורח חיים בריא הכולל גם פעילות ספורטיבית והקפדה על תזונה.
לעתים מומלץ לפנות לגורמים מוסמכים כגון דיאטנים ומדריכי ספורט לצורך ליווי בתהליך הכוללני.

טרם הניתוח יש לחשב BMI שהוא מדד התלוי ביחס בין המשקל והגובה. [משקל הגוף בק”ג לחלק בגובה במטרים בריבוע] = BMI
BMI< 18.5 הינו תת משקל BMI 18.5-25 הינו תקין BMI 25-30 הינו משקל עודף BMI > 30 מהווה השמנת יתר.
ככל שהמדד גבוה יותר, הסבירות לסיבוכים התלויים בניתוח ( כגון פגיעה בריפוי פצע, הפרעות קרישה וכו’) עולה.
מומלץ להמתין לניתוח עד שה BMI ירד (באמצעות ירידה במשקל) ולנתח רק כאשר הוא אופטימלי. (מתחת ל 30). במקרים מסויימים, נבצע ניתוח חלקי (כמו אפרונקטומי- הסרת וילון עור בלבד) על מנת לעזור לרדת במשקל ולבצע פעילות גופנית, בידיעה שלאחר מכן נצטרך ניתוח נוסף למתיחת בטן מלאה.
כאשר הBMI מאוד גבוה ניתן לבצע ניתוחים בריאטרים לירידה במשקל: שרוול, מעקף, טבעת וכו’ , ורק לאחר הירידה במשקל לבצע ניתוח למתיחת בטן.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

מתיחת בטן מתבצעת תחת הרדמה כללית, אורכת כשעתיים וחצי. בניתוח אני מוריד את דופן הבטן הכוללת עור ושומן מגובה הטבור ובסופו נשארת צלקת ארוכה (ממותן למותן ) מתחת לקו התחתונים בקו שיער הערווה, וכן צלקת סביב הטבור.
לאחר הרמת דופן הבטן אחזק את שרירי הבטן באמצעות תפירת מעטפת השרירים, וכן אתקן בקעים ונקודות חולשה בדופן הבטן.
במקרים מסוימים, בהם יש רק מעט עודף עור ושומן, אך ללא רפיון של השריר ניתן להסתפק בחתך קצר יותר ,ללא החתך סביב הטבור וללא הידוק של השריר. טכניקה זו נקראית ” מיני מתיחץ בטן“.
התפרים הינם תפרים נמסים (למעט סביב הטבור). בסוף הניתוח אני משאיר שני נקזים אשר יוצאים לרוב בין 4-10 ימים לאחר הניתוח.
החבישה כןללת פלסטרים ועליהם חגורת לחץ אשר נשארת 6 שבועות מהניתוח כל הזמן.
לאחר הניתוח נשארים להשגחה של לילה אחד ולמחרת ניתןל השתחרר הביתה.
בימים הראשונים יהיה קושי מסויים להתיישר בהליכה ויש לישון על מיטה מכופפת מעט או עם כריות מתחת לברכיים ולגו. בהדרגה ניתן להתיישר יותר ויותר ותוך כמה ימים ניתן להתהלך בחופשיות.
יש להמנע מפעילות מאומצת 6 שבועות לאחר הניתוח אך מומלץ להתהלך.

מה צפוי לאחר מתיחת בטן

צלקות: בדרך כלל נשארת צלקת אופקית נמוכה ממותן למותן מתחת לקו התחתונים וצלקת סביב הטבור אך לעתים יש צורך בצלקת אנכית הנמשכת מקו החתך התחתון במרכז הבטן לכיוון הטבור ואף מעליה.צלקות לרוב מטשטשות היטב בתהליך שנמשך כשנה מהניתוח אשר בתחילתו הצלקת נהיית אדומה ותפוחה יותר ( במשך כ 3 חודשים) ולאחר מכן נסוגה בהדרגה. לרוב לאחר כשנה מהניתוח הצלקת מטשטשת ואינה מהווה בעיה. יחד עם זאת , צלקת לא נעלמת לחלוטין.
עודפי שומן/עור בצידי הבטן: כאשר ישנם עודפים גדולים של עור ושומן במותניים או בגב, יתכן שהם ישארו גם בסוף הניתוח ואף יראו מודגשים בגלל ההצרה של אזור הבטן המרכזית. במידה ורוצים לטפל באזורים אלו יש להאריך את הצלקת אחרוה יות לכיוון הגב ולעתים יש צורך במתיחה הקפית. במקרים מסויימים עדיף לבצע את התיקון של הצדדים והגב בניתוח נפרד מאוחר יותר.
בדרך אני מוסיף שאיבת שומן באזור המותניים על מנת לשפר את המראה אך זה לא פותר לחלוטין את הבעיה.
ירידה בתחושה: היות והחתך פוגע בעצבים התחושתיים צפויה ירידה בתחושה לאורך קו החתך, לעתים גם בחלק הצידי של הירך. לרוב זוהי תופעה חולפת אך לעתים היא נשארת .
נפיחות: תופעה נורמלית לאחר הניתוח. תתכן גם עליה במשקל בשבועות הראשונים כתוצאה מהבצקת סביב הניתוח. לרוב ניתן לנתחיל להתרשם מהתוצאה כ 3 חודשים לאחר הניתוח.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח מתיחת בטן:

סרומה- הצטברות נוזל בחלל שנוצר. לכן אני משאיר נקזים ומשתמש בחגורת לחץ.
דימום- הסיבוך הנפוץ ביותר (כ 5%) – הצטברות של דם תחת העור. במקרה זה ייתכןונצטרך לחזור לחדר ניתוח. זיהום , הפרעות בריפוי פצע כגון פעירה של החתכים , נמק של הטבור.
ישנם מספר תיאורים של היווצרות קריש דם שנדד לריאות ( תסחיף) אך אלו הם סיבוכים נדירים ביותר. אחת הדרכים להמנע מסיבוך זה הינה התניידות מהירה לאחר הניתוח.

חזרה לפעילות מלאה למעט פעילות מאומצת צפויה כשבועיים לאחר הניתוח.

האינדיקציות לניתוחים למתיחת בטן ושאיבת שומן שונות אך בדרך כלל אני משלב גם שאיבת שומן מאזורים מסויימים גם בניתוח מתיחת בטן.
יש לזכור כי בעוד שבשאיבת שומן מפנים עודפי שומן מאזורים ממוקדים וסומכים על איכות העור שיתכווץ בעיקבות הירידה בנפח, במתיחת בטן מורידים בנוסף לשומן גם את עודפי העור, מהדקים את השרירים ומעצבים את הבטן מחדש.