הקטנת שק אשכים הקטנת שק אשכים

שק אשכים מוגדל עלול לגרום להפרעה אסתטית ותפקודית. ישנם מקרים בהם שק האשכים מוגדל ו/או צנוח מגיל מאוד צעיר אם כי לרוב זוהי תופעה האופיינית יותר לגיל מבוגר. לעתים הבעיה אינה גודל השק אלא אסימטריה בין שני צידיו.
קיימים גורמים שונים העלולים לגרום להגדלה של שק אשכים. לרוב מדובר בעודף עור שנוצר כתוצאה ממתיחה בעקבות אשכים גדולים יחסית.לפני שמנסים לטפל בבעיה יש לבדוק שלא מדובר בבעיות רפואיות העלולות לגרום לכך כגון וריקוצלה, או גידול באחד האשכים או בשק האשכים. לרוב גידול ייגרום גדילה אסימטרית של אשך יחיד ולכן אסימטריה של שק האשכים.

ההפרעה עשויה להיות אסטתית בלבד (מראה נפול של השק אינו חינני). הפרעה אסתטית זו עלולה לגרור ירידה בביטחון העצמי וכתוצאה מכך פגיעה ביכולת ובתיפקוד המיני. לעתים ההפרעה היא תפקודית- אי נוחות במכנסיים או תחתונים, אי נוחות במצבי הליכה, רכיבה על אuפניים, או ישיבה בכיסא.

טרם הניתוח יש לבצע מספר בדיקות על מנת לשלול גורמים רפואיים הדורשים טיפול כגון גידולים או הפרעה הורמונלית ולכן יש לבצע בדיקות דם ( כולל פרופיל הורמונלי), בדיקה של אורולוג, והדמיית אולטראסאונד לשק האשכים. במידה והבדיקות תקינות ניתן להמשיך לביצוע הניתוח.

הקטנת שק האשכים הנו ניתוח קצר יחסית ( כשעה) , המתבצע תחת הרדמה כללית. ישנן טכניקות שונות התלויות בגורם ובבעיה עצמה- הגדלה של כל השק או אסימטריה וכו‘. בניתוח עצמו אני מודד את כמות העור העודף ומסיר אותו באמצעות חתכים שונים בהתאם לבעיה. לרוב מדובר בחתך בחלק האחורי של השק על מנת שלא תשאר צלקת בולטת לעין.לאחר הורדת עודף העור אני מרים את האשכים מקטין ומצר את השק.

לאחר הניתוח יש לשהות כשעתיים בהתאוששות ולאחר מכן ניתן להשתחרר הביתה. 48 שעות אסור לרחוץ את האזור ולאחר מכן פעם ביום רחצה עם מים זורמים וסבון, וחבישה עם משחה אנטיביוטית מקומית. כמו כן טיפול אנטיביוטי דרך הפה ל 3 ימים.
במשך שישה שבועות אסור לבצע פעילות מאומצת. מומלץ להשתמש בתחתוני בוקסר צמודים לפחות בשלושת החודשים הראשונים שלאחר הניתוח. באופן כללי תחתוני בוקסר צמודים עוזרים למנוע מתח על העור כתוצאה ממשקל האשכים ועוזרים להקטין הישנות של הגדלת השק.

כמות הסיבוכים בניתוח זה מועטה ביותר וביניהם ניתן למנות: דימום, זיהום, נפיחות ( שעשויה להיות ממושכת) , אסימטריה של השק.
לרוב אני מבצע ניתוח שאינו חודר לתוך שק האשכים עצמו אלא מטפל רק בעודף העור ולכן הסבירות לפגיעה בתפקוד המיני או בתחושה המינית נמוכות ביותר ( אם כי קיימת). כמו כן יכולה להיות הישנות של התופעה ( כלומר חזרה של הצניחה או האסימטריה), שכן גודל האשך לא משתנה וימשיך למשוך ולמתוח את העור.

שכיחות ניתוח הקטנת שק אשכים הולכת ועולה ברחבי העולם ומתחילה לתפוס תאוצה גם בארץ.
התלונות שמביאות את מרבית המטופלים הינן החשיפה במילואים, במלתחות המשותפות במרכזי הספורט וכו‘ וגם הפחד ממצבים אינטימים בהכרויות חדשות.

במהלך השנתיים האחרונות עברתי מספר הכשרות בתחום ניתוחים לעיצוב אברי המין בקורסים שונים במילאנו