GENYCOMASTIA גניקומסטיה (הקטנת חזה לגבר)

השד הגברי הינו איבר שאינו מפותח לרוב עקב פעילות הורמונלית. עם זאת, ישנם גברים רבים אצלם האיזון ההורמונלי מופר מסיבות שונות והשדיים גדלים ביתר. דבר זה גורם לפגיעה אסתטית המלווה בפגיעה בדימוי הגוף וירידה בביטחון העצמי. גברים אלו נמנעים מחשיפה ופעילות הקשורה בים או בריכה וכן מפעילות ספורטיבית או קשרים אינטימיים העלולים לחשוף את מצבם.

הניתוח יכול להתבצע במספר טכניקות בהתאם לסוג הרקמה הקיים- שאיבת שומן או דרך חתך פתוח. מטרת הניתוח היא להקטין את גודל השד ולעצבו מחדש במראה חטוב וגברי.

מהי גינוקומסטיה?

גניקומסטיה הינה צמיחת יתר של השד הגברי. אין בזה סכנה בריאותית אלא פגם אסתטי.

זוהי תופעה יחסית שכיחה: לפי מחקרים שונים שכיחות התופעה בין 40-60 אחוזים מהגברים.
קיימים גורמים מרובים לתופעה זו כגון עליה במשקל, תרופות שונות (כגון סטרואידים, תוספי מזון שונים), עישון מריחואנה, צריכת אלכוהול, אך לרוב לא ניתן למצוא סיבה.
ישנן 3 קבוצות גיל שכיחות: בינקות (תופעה נורמאלית), בתקופת הנערות- בעת ההתפתחות המינית (לרוב חולף אך במידה ולא חולף תוך שנתיים מומלץ לטפל) ובהזדקנות- אז יש חילוף הורמונלי הגורם לתופעה זו.
במידה והגניקומסטיה נובעת מגורם חיצוני (תזונה, עישון , תרופות, אלכוהול וכו‘ ), הטיפול צריך להיות בגורם ולרוב אין צורך בניתוח. במידה ויבוצע ניתוח ללא טיפול אמיתי בגורם, התופעה תחזור.

מטרת הניתוח להקטין את השד ולשוות לשד מראה גברי ואסתטי.

ישנן מספר טכניקות מקובלות להקטנת החזה הגברי והן תלויות במידת הגדילה, בהרכב השד ובמבנה הגוף.
ככל שקיימת יותר רקמה, ככל שהרקמה מורכבת יותר מבלוטת שד ופחות שומן או כשי עודפי עור גדולים , יש לבחור טכניקה פחות שמרנית.
1. שאיבת שומן-מתאים לשד קטן יחסית המורכב ברובו מרקמת שומן וללא עודפי עור מרובים. שאיבת שומן מתבצעת על ידי הסננה של הרקמה בנוזלים, ושאיבה ממספר חתכים קטנים. המטרה הקטנת הנפח תוך הסתמכות על האלסטיות של העור שייתכווץ. ניתן לבצע טכניקה זו בהרדמה מקומית/ טשטוש או הרדמה כללית ( בהתאם להקף השאיבה), את שאר הטכניקות אני מבצע תחת הרדמה כללית.
2. שאיבת שומן + משיכה (PULL THROUGH)- מעט יותר רקמת שד, מעט עודף עור. מאריכים את אחד החתכים של השאיבה ודרכו מושכים החוצה עודף של רקמה שלא נשאב.
3. חתך סביב העטרה ( פריאראולר)- כאשר יש עודפי עור מעט יותר גדולים. במקרים שיש עודף עור גדול יורת ללא רקמת שד ניכרת , ניתן להוסיף גם חתך אנכי או אפילו חתך בצורת J או T הפוך על מנת להפטר מעודפי העור.

– בכל הטכניקות האלה העטרה/פטמה נשארות מחוברות לאספקת דם ועצבוב ועל כן התחושה אמורה להשאר.

4. FREE NIPPLE- כאשר יש שד גדול מאוד עם עודפי עור מרובים ו/או מבנה גוף רחב יחסית , אני משתמש בטכניקה של הפרדה של הפטמה, כריתת הקוטב התחתון של השד והדבקת הפטמה כשתל עור. בטכניקה זו מאבדים תחושה בפטמה באופן ודאי. היתרון שמאפשרת תוצאה של חזה שטוח .

טרם הניתוח יש לבצע מספר בדיקות על מנת לשלול גורמים רפואיים להגדלת השד ( בדיקת דם כולל פרופיל הורמונלי, אולטראסאונד אשכים, בדיקת כירורג כללי, ובדיקת אנדוקרינולוג כמו גם בדיוקת דם שגרתיות , אק“ג וצילום חזה בהתאם לגיל.

הניתוח אורך בין שעה ל 3 שעות בהתאם לטכניקה ובסופו יוצאים עם נקז בכל שד וחגורת לחץ לחזה במטרה להדק את הרקמות ולמנוע הצטברות נוזלים.
כשעתיים לאחר הניתוח ניתן ללכת הביתה.
את הנקזים אני מוציא בין 4-10 ימים לאחר הניתוח בהתאם לכמות ההפרשות.
את החגורה יש ללבוש 6 שבועות וניתן להורידה רק למקלחת.
אסור לעשות פעילות מאומצת במשך 6 שבועות לאחר הניתוח.
בדרך כלל ניתן לחזור לעבודה בין 4-10 ימים לאחר הניתוח- בהתאם לפרוצדורה.

סיבוכים אפשריים
הסיבוכים תלויים בסוג הכריתה. ככל שהפרוצדורה קטנה יותר ישנם פחות אפשרויות לסיבוכים.
בשאיבת שומן בעיקר החשש שלא ניתן יהיה להוציא מספיק רקמה, או לחילופין שבעיקבות הוצאת הרקמה העור לא יצליח להתכווץ וישארו עודפי עור.
תמיד ישנה אופציה לעשות את הניתוח בשני שלבים- למשל בשלב ראשון שאיבת שומן , ובמידה והתוצאה לא מספקת ניתן בשלב ני להוריד עודפי עור וכו.
שאר הסיבוכים הינם – דימום, זיהום, צלקות לא יפות, אסימטריה, ירידה עד אובדן תחושה בפטמות, נמק של הפטמות, אי סדירות של הרקמה.
סהכ כמות הסיבוכים קטנה.