חומצה היאלורונית
האם ישנם סיבוכים בשימוש בחומצה היאלורונית?

הסיבוכים האפשריים הם מועטים ותלויים בסוג החומצה המוזרקת וברופא המזריק. יש להקפיד להזריק רק אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית המשתמש אך ורק בחומצות המאושרות. אם מקפידים על כך כמות הסיבוכים קטנה- יתכנו שטפי דם, נפיחות ובצקת, אסימטריה בעיקר. היות והחומצה נספגת , גם הסיבוכים הללו חולפים.

מה השימוש בחומצה היאלורונית?

השימוש בהזרקת חומצה היאלורונית מגוון ביותר, ניתן לשפר את מרקם העור, ניתן למלא נפחים שהתרוקנו כתוצאה מהגיל או ירידה במשקל, ניתן לטשטש חריצים וקמטים קיימים , אפשר להבליט תווי פנים אותם רוצים להבליט כגון קו הלסת, זוית הלסת, עצמות הלחיים, ואפילו לעצב את האף או הסנטר ללא ניתוח.

למי מיועד השימוש בחומצה היאלורונית?

החומצה מיועדת לכל מי שמעוניין או מעוניינת בטשטוש של החריצים בפניו, מילוי קמטים בעיצוב רענן ומלא של תווי הפנים , ובשיפור מרקם העור. אין מגבלת גיל . להזרקת חומצה היאלורונת ישנו אפקט מצטבר שמשפר את איכות העור לא רק בבעת ההזרקה, בגלל שגורמת חידוש של הקולגן.

חומצה היאלורונית – ממה נובעים קמטים בפנים?

קמטים או חריצים בפנים נובעים משתי סיבות עיקריות:
1. קמטי הבעה- נובעים מפעילות שריר (כגון הקמטים שסביב ארובות העיניים, מצח ובין הגבות)
2. צניחה והתרוקנות של רקמות תת עוריות (שומן וכו)

הטיפול בקמטי הבעה הינו החלשה של השריר על ידי הזרקת בוטולוניום טוקסין. כתוצאה מההזרקה השריר מתכווץ פחות ולכן יוצר פחות קמטים. ניתן גם להזריק חומר מילוי לאזור החריצים כדי לשפר את המראה. הטיפול בהתרוקנות וצניחה הינו בחומרי מילוי.
ישנם חומרי מילוי שונים – חומרים קבועים (כגון סיליקון) בהם לא מומלץ להשתמש, או שומן עצמוני. וישנם חומרים נספגים.
אני משתמש אך ורק בשומן עצמוני או בחומרי מילוי נספגים – חומצה היאלורונית.מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית הינה חומר המצוי בכל תא בגופנו. במקרה של חומרי מילוי הוא מופק מחיידקים.
ישנן חומצות מסוגים שונים המותאמות לאזורי הזרקה שונים ולמטרות שונות כגון: מילוי חריצים עמוקים, מילוי משטחים ועידון כפלים, שיפור מירקם העור, הוספת נפח, עיצוב תווי הפנים.

מתיחת בטן
האם מותר לעשן סביב הניתוח?

באופן כללי, לפני כל ניתוח מומלץ להפסיק לעשן. ההמלצה היא לרדת בהדרגה עד למצב של הפסקה מוחלטת משבועיים לפני הניתוח ועד לפחות חודש לאחר הניתוח. מלבד הנזקים של העישון לבריאות באופן כללי, ידוע על סיכון מוגבר פי 8 לסיבוכים ניתוחיים כגון בעיות בריפוי פצע וכן סיכון יתר לבעיות קרישה.

מהם הסיבוכים בניתוח מתיחת בטן?

סה”כ זהו ניתוח מאוד שכיח וכמות הסיבוכים בו מועטה. כמו בכל ניתוח ייתכן זיהום או דימום, יכולה להיות סרומה ( הצטברות של נוזלים), ירידה בתחושה סביב קו החתך, ירידה בתחושה בחלק הצידי של הירך, פעירה של קו החתך, צלקות לא אסטטיות, נמק של הטבור. כל הסיבוכים הללו נדירים ביותר.

האם ניתן להיכנס להריון לאחר ניתוח מתיחת בטן?

ניתן להיכנס להריון וניתן ללדת לידה רגילה ( לא ניתוח קיסרי). יש לדעת כי בעקבות ההיריון והלידה, ( מתיחה והרפיה של דופן הבטן)  עלולה להשתנות תוצאת הניתוח ויתכן ויהיה צורך בניתוח נוסף לתיקון.

לכמה זמן מחזיקה תוצאת הניתוח?

במידה ואין שינוי קיצוני במשקל ( עליה או ירידה ) התוצאה יכולה להחזיק שנים רבות ולרוב אין צורך בתיקונים.

אם מעלים במשקל , האם התוצאה מתקלקלת?

לאחר הניתוח מומלץ לשמור על תזונה תקינה ומאוזנת כי במידה ומעלים במשקל בהחלט התוצאה תתקלקל. אני ממליץ לרוב על יעוץ של דיאטנית על מנת להקנות הרגלי תזונה ופעילות לצורך שמירה על אורח חיים בריא.

איך נראית הצלקת?

הצלקת מוסתרת לרוב מתחת לקו התחתונים ונמשכת ממותן למותן. כמו כן יש צלקת עדינה מסביב לטבור.

ישנם מקרים של עודפים גדולים שבהם יש צורך להוסיף צלקת אנכית במרכז הבטן ( T הפוך) על מנת לאפשר עיצוב מיטבי של הבטן והמתניים.

מתי ניתן לחזור לעבודה?

במידה ולא מדובר בעבודה פיזית , ניתן לשוב לעבודה בד"כ בין שבוע לשבועיים.

כמה זמן אורך הניתוח ומה משך ההחלמה?

הניתוח נמשך כשעתיים וחצי. לאחר הניתוח מתאשפזים לילה ולמחרת משתחררים הביתה עם שני נקזים וחגורת בטן.

במשך 6 שבועות יש להיות עם חגורת בטן, להימנע מפעילות מאומצת, רחצה במי ים או בריכה וחשיפה לשמש.

האם יש כמה סוגים של ניתוחים למתיחת בטן?

ישנם מספר סוגים של ניתוחים למתיחת בטן- החל ממיני מתיחת בטן בה מסירים עודף עור בלבד מתחת לטבור, ללא הזזה של הטבור. מתיחת בטן מלאה- הכוללת הסרת עודף עור ושומן מהטבור ומטה, הידוק מעטפת השריר של הבטן, הזזה של הטבור. מתיחה הקפית- הכוללת גם את אזור הגב התחתון/עכוזים, אפרונקטומי- הסרה של סינר בטני עודף בלבד. בד”כ אני מוסיף בניתוח זה גם שאיבת שומן באזור המותניים לעיצוב המותניים.

כמה זמן לאחר ניתוח לירידה במשקל כדאי לעשות ניתוח מתיחת בטן?

ניתן לרדת במשקל בדרכים שונות- דיאטה, או ניתוחים.  בכל אחת מהדרכים מומלץ תמיד קודם לרדת במשקל , להגיע למשקל היעד ולהיות יציב במשקל היעד תקופה מסויימת. הסיבה לכך היא שבמידה וממשיכים לרדת במשקל לאחר ניתוח המתיחה , התוצאה האסטטית לא תהיה מיטבית ולרוב יהיה צורך בתיקון. ישנם מקרים , כשהמשקל ההתחלתי גבוה מאוד או כשנשאר “סינר בטני” גדול, שבהם ניתן לבצע בשלב ראשון “אפרונקטומי”- ניתוח להסרת הסינר הבטני, לפני תום הירידה במשקל. במקרים אלה מטרת הניתוח הראשוני הינה לסייע בקיום פעילויות יומיומיות ולאפשר פעילות ספורטיבית ובכך ירידה נוספת במשקל, בהמשך – לאחר הגעה למשקל היעד יהיה צורך בניתוח נוסף לעיצוב סופי של הבטן.

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן מיועד לנשים וגברים שלהם עודף של עור ושומן בדופן הבטן ובאזור המותניים.

הניתוח מתאים לבעלי משקל עודף וכן למצבים לאחר הריונות ולידות ולאחר ירידה במשקל. מטרת הניתוח להסיר את העודפים, להדק את מעטפת השריר ולעצב מחדש את הבטן והמותניים.

ניתוח הגדלת חזה
האם יש הגבלה בפעילות בגלל השתל?

לאחר תקופת ההחלמה ( 6 שבועות) ניתן בהדרגה לחזור לכל פעילות. אין מגבלה מטיסות וניתן לצלול ללא חשש.

מהם הסיבוכים בניתוח הגדלת חזה?

חשוב לדעת שבכל ניתוח קיימת אפשרות לסיבוכים, אך בניתוח מסוג זה אחוז הסיבוכים נמוך.

כמו בכל ניתוח יתכן דימום או זיהום, התקשות קופסית- הגוף יוצר סביב כל גוף זר המוכנס לתוכו מעטפת ( קופסית) ולעתים הקופסית יכולה להתקשות, אסימטריה של השדיים, ירידה בתחושה באזור העטרה והפטמה, ירידה ביכולת להניק, ALCL.

מה משך ההחלמה מהניתוח?

כשעתיים לאחר הניתוח ניתן להשתחרר. לאחר הניתוח, במשך 6 שבועות, יש להימנע מפעילות מאומצת , מרחצה במי ים, בריכה וכו', ללבוש חזיית ספורט ולהימנע מחשיפה לשמש כ -3 חודשים.

במידה והעבודה אינה פיזית , ניתן לשוב לעבודה תוך כשבוע.

היכן ממוקם החתך?

החתך נמצא באזור הכפל התת שדי , באורך כ 4 ס”מ. באזור זה החתך יהיה מוסתר כעבור מספר שבועות מהניתוח.  המהלך הטבעי של החלמת החתך הינו שבמשך כ 3 חודשים הצלקת נהיית אדומה ובולטת יותר ובהמשך מבהירה ומצטמצמת.

האם עדיף שתל מתחת לשריר או מעל השריר?

אני מתאים את מיקום השתל למבנה האשה ולמראה הסופי בו היא מעוניינת.  במידה ויש מספיק רקמת שד ניתן לשים את השתל מעל השריר. בנשים רזות בעלות רקמת שד מועטה עדיף כיסוי נוסף לשתל ואז אני משתמש בטכניקה של מישור כפול (DUAL PLANE) בה החלק התחתון של השתל נמצא מעל השריר והחלק העליון מתחת לשריר.

האם ניתן לתקן אסימטריה בין השדיים?

ניתן לתקן אסימטריה בשדיים גם על ידי הכנסת שתלים בעלי מבנה או נפח שונה וגם על ידי שימוש בטכניקות ניתוחיות כגון הרמה , הקטנה וכו’.

מהו סוג ההרדמה בניתוח הגדלת שדיים? מהו משך הניתוח?

ניתוח הגדלת שדיים מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעה. במידה וקיימת אסימטריה הניתוח מתארך.

כל כמה זמן צריך להחליף את השתלים?

שלא כמו בעבר, כיום אין צורך להחליף את השתלים במועד מסוים. לעתים, בעקבות שינויים במבנה הגוף ( לאחר הריונות, הנקות , עליה או ירידה במשקל…) מבנה השד משתנה ואז יש צורך להחליף שתלים ולעתים להוסיף פרוצדורה נוספת לעיצוב השד ( הרמה וכו’) .

חברות השתלים עימן אני עובד נותנות אחריות על השתלים לכל החיים.

האם הסיליקון גורם לסרטן שד?

מחקרים רבים הוכיחו כי שתלי סיליקון לא גורמים לסרטן שד.

[בתקופה האחרונה נמצא קשר בין נשים עם שתלי סיליקון לבין לימפומה מסוג מסוים הנקראת ALCL, שכיחות המקרים נמוכה ביותר ונמצאה תלות בסוג השתלים. במידה ונמצאה עדות לגידול זה הטיפול הינו הוצאת השתל והמעטפת שלו.]

מהם סוגי השתלים הקיימים?

ההבדל העיקרי בשתלים הינו במבנה:

שתל עגול נותן יותר מלאות באזור המחשוף, שתל אנטומי מאפשר שהחלק העליון של השד יהיה פחות בולט ( מראה טבעי יותר). כיום ניתן להגיע למבנה טבעי גם עם שתל עגול בשימוש בטכניקות ניתוחיות חדשניות יותר.

מהו הגודל האידיאלי? עד כמה להגדיל?

גודל השדיים האידיאלי צריך להיות מותאם למימדי הגוף של האשה. בפגישת היעוץ אני מבצע מדידות שונות הבודקות את מימדי השתל המתאים ובהם אני מתייחס לגובה האשה, מבנה גוף- צר/רחב, רוחב בית החזה וגודל השד הקיים. כמו כן חשוב לי להבין ביעוץ מה הרצון של המטופלת מבחינת מבנה השד העתידי- מבנה טבעי, מלאות במחשוף וכו’ .

חשוב להבין כי שתל בנפח מסוים ובמבנה מסוים יכול להראות שונה אצל כל מטופלת ולכן יש להתאים לכל אחת את גודל השתל והמבנה המתאים לה. נשים רבות מגיעות עם ידיעה מראש כי רוצות שתל בגודל מסוים כי זה מה שעשו לחברה שלהן וזה נראה יפה אך זה לא יתאים לה באותה צורה.

מאיזה גיל אפשר לבצע ניתוח הגדלת חזה?

הגדלת חזה מומלץ לבצע לאחר גיל 18 ובמקרים מסוימים בהם החזה לא סיים את התפתחותו, כדאי להמתין לגיל 21. ניתוח בחזה שעדיין בצמיחה עלול לשנות את ההתפתחות הטבעית של השד.

במקרים של אסימטריה או חוסר התפתחות משמעותית של השדיים ,ניתן לבצע את הניתוח גם בגיל צעיר יותר.

עיצוב שפתי הפות
תוך כמה זמן ניתן לחזור לקיים יחסי מין?

לרוב בין 4-6 שבועות לאחר הניתוח

מהם הסיבוכים של הניתוח?

סה“כ כמות הסיבוכים מועטה ביותר

 • דימום
 • זיהום
 • צלקות
 • ירידה בתחושה / הנאה מינית
 • אסימטריה
עיצוב שפתי הפות – צלקות?

לרוב הצלקות נסתרות וכמעט לא מורגשות. במידה וישנן צלקות בולטות יותר ניתן לטפל היום בדרכים שמרניות.

מה הנחיות לאחר הניתוח?
 • לא לרחוץ 48 שעות ולאחר מכן רחצה עם מים וסבון לאחר כל יציאה ולפחות פעמיים ביום.
 • נגד כאב לפי הצורך- אקמול, אופטלגין וזלדיאר
 • נגד בחילות לפי הצורך
 • משחה אנטיביוטית פעמיים ביום
 • אניביוטיקה דרך הפה לפי מרשם למשך 3 ימים
 • להמנע מפעילות מאומצת במשך 6 שבועות
האם ניתן לשלב עם פרוצדורות נוספות?

ניתן לשלב ניתוח עיצוב שפתי הפות עם פרוצדורות רבות אחרות (של אברי המין או אזורים אחרים בגוף).

מהו משך הניתוח? מה משך ההחלמה?

הניתוח אורך כשעה וחצי בהרדמה כללית ושעתיים לאחר מכן ניתן להשתחרר הביתה.

לאחר הניתוח מומלץ כשבוע ימים מנוחה בבית. לרוב ניתן לחזור לפעילות לאחר 3 ימים.

יש להימנע מעילות מאומצת 4-6 שבועות

מהן ההכנות לניתוח?

ההכנות כוללות בדיקות דם, אק“ג וצילום חזה בהתאם לגיל

מהי מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח להקטין את עודף הרקמה בשפתיים הקטנות, לתקן אסימטריה ,להביא להרמוניה טובה יותר בין השפתיים הקטנות לגדולות ולשוות מראה רענן ומושך לאיבר המין הנשי

למי מיועד הניתוח?

הניתוח מיועד לנשים מכל הגילאים הסובלות מהגדלה ו/או אסימטריה של השפתיים הקטנות.

כמו כן לנשים המעוניינות בשיפור האיזון בין השפתיים הקטנות לשפתיים הגדולות