חבישת לחץ סיליקון צלקת היפרטרופית טיפול

קלואיד - טיפול

צלקת קלואידית, צלקת היפרטרופית - טיפול בצלקות ניתוח

הצטלקות היא חלק טבעי ובלתי נמנע מכל הליך ניתוחי. אמנם, כשמדובר בהצטלקות על פני העור אשר ניכרת לעין, רוב האנשים היו מעדיפים לוותר עליה, אך תהליך ההצטלקות עצמו חיוני להתאוששות ולחזרה של תפקוד תקין של הרקמה לאחר כל פגיעה בשלמותה והוא מתרחש באיברים פנימיים וחיצוניים כאחד.
בכל מקרה של טראומה או פציעה (מקרית או מכוונת), אשר גורמת נזק לרקמה, מאותחל תהליך רב-שלבי, אשר מערב הפעלה של מנגנון הקרישה האחראי לעצירת דימום, של המערכת החיסונית המסלקת גורמים מזהמים שחדרו לרקמה, ושל מנגנוני בנייה המייצרים את רקמת הצלקת אשר סוגרת את הפצע, מאחה אותו ומטליאה את הרקמה הפגועה או החסרה.
רקמת הצלקת היא רקמת חיבור. סוג זה של רקמה בנוי מחלבונים היוצרים סיבים – בעיקר סיבי קולגן.
חשוב להבין, שרקמת הצלקת שונה מהרקמה הרגילה והתפקודית של האיבר, בעיקר בשלבים הראשונים להיווצרותה. לפעמים, הגוף מצליח לחדש את הרקמה התפקודית המקורית באזור הצלקת, ולפעמים, הוא אינו מצליח בכך.

ישנם גם מקרים בהם מנגנון ההצטלקות פועל בצורה אינטנסיבית יתר על המידה ויוצר צלקת חריגה, גדולה ומעובה יותר מן הדרוש (או מן הרצוי).

 

שני מספר סוגים של צלקות חריגות

  • צלקת אטרופית- זוהי צלקת שקועה שבה ההרקמה הצלקתית לא הגיעה לגובה של פני העור הסובבים
  • צלקת היפרטרופית – צומחת בתוך גבולות הפצע ויוצרת רקמה מעובה ומוגבהת מעל פני השטח של העור. צלקת זו עשויה לסגת ולהצטמצם מעצמה עם הזמן, אך תהליך זה יכול להימשך כשנה ולפעמים, אף מספר שנים.
  • צלקת קלואידית – מתפשטת מעבר לגבולות הפצע הראשוני ויוצרת רקמה בעלת שוליים לא אחידים, יכולה להיות רכה או נוקשה, מוגבהת מעל לעור ולעיתים, כהה, או וורדרדה ומבריקה. צלקת מסוג זה אינה נוטה להצטמצם מעצמה.
    לאחר ניתוח נוצרות צלקות לפי החתך המתוכנן. במצב תקין, צלקות אלה הופכות עם הזמן לעדינות, נסתרות וכמעט בלתי מורגשות. במצב לא תקין, של קלואיד בחזה, הצלקת מעובה, בולטת ומפושטת מעבר לגבולות החתך הניתוחי.

 

כיצד ניתן למזער את הסיכון להצטלקות חריגה לאחר ניתוח?

כל הפרעה לתהליך ההחלמה, גורמת לו להיות ממושך ומורכב יותר ומגדילה את הסיכויים לפעילות יתר של מנגנון ההצטלקות וליצירת צלקת אבנורמלית. לכן, חשוב להקפיד על הנחיות המנתח ולמזער כל גורם שניתן לשלוט עליו בתהליך ההחלמה: שמירה על היגיינה למניעת זיהום, הימנעות מעישון, הימנעות מחשיפת האיזור המנותח לשמש, מיעוט בתנועתיות יתר והימנעות ממתיחה של העור באיזור המנותח באמצעות הפסקת פעילות ספורטיבית וחבישת לחץ, סיליקון בצורת ג'ל או יריעות לשמירה על לחות שהינה חיונית לתהליך החלמת הפצע, הימנעות מחיכוך, שפשוף וגירוד של המקום והיזהרות ממכות וחבלות באיזור הניתוח.

 

קלואידים – טיפול בצלקת ניתוחית

טיפול בקלואיד יכול להיות שמרני או ניתוחי.

  • קלואיד – טיפול שמרני – טיפול לייזר לצמצום וטשטוש צלקות ולחידוש רקמות, קריותרפיה (הקפאה של הצלקת), הזרקת סטרואידים לצלקת, ושימוש בחבישות מיוחדות כגון יריעות סיליקון ובתכשירים שומרי לחות.
  • קלואיד – טיפול ניתוחי – הסרה של הצלקת בניתוח. זהו טיפול שלעיתים עלול לגרום לצמיחה מחודשת של הצלקת ולכן לעתים נזריק סטרואידים כבר במהלך הניתוח ויש מקרים בהם מוסיפים לו טיפול בקרינה, כדי לצמצם את הסיכויים לכך.
  • צלקות אטרופיות- טיפול בלייזר בשילוב הזרקת חומצה היאלורונית הגורמת לעיבוי הקולגן כגון פרופילו.

 

שמי דר' אלון לירן, מומחה בעל שם בכירורגיה פלסטית, במיקרוכירורגיה ובניתוחים אסתטיים ומשחזרים, ורופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר.

אם אתם מתמודדים עם תוצאות לא צפויות או לא רצויות לאחר ניתוח, אני מזמין אתכם לאבחון מקצועי, לייעוץ ולטיפול באמצעות מיטב הטכנולוגיות והכלים הקיימים כיום בעולם הכירורגיה והאסתטיקה.

למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר:

בטלפון  054-4607139  |  באימייל  alonliranmd@gmail.com  |  או בטופס הפנייה בדף "צור קשר" באתר