עפעפיים שקועות גורמים, סיבות ופתרונות טיפוליים

עפעפיים שקועות

עפעפיים שקועות גורמים, סיבות ופתרונות טיפוליים

העין היא איבר קטן למדי, אך מבחינה אנטומית, יש לה מבנה מורכב וחיבור להרבה סוגי רקמות.

המראה החיצוני של העיניים מושפע במידה רבה מהמבנה האנטומי ומהרכב הרקמות של ארובת העין ושל העפעפיים. שינויים פיסיולוגיים טבעיים המתרחשים עם הגיל גוררים בעקבותיהם שינויים במראה העיניים:

  • ארובת העין -
    אותו שקע גרמי בגולגולת שבתוכו ממוקם גלגל העין. חיבור גלגל העין לארובת העין מורכב משכבות ומרשתות של כמה וכמה סוגי רקמות: כלי דם המזינים את העין, עצבים המאפשרים את הפעלת שרירי העיניים ואת העברת המידע החושי מהעיניים למח, שומן המשמש שכבת הגנה ומילוי, רקמת חיבור, ורקמות שריר שונות האחראיות לתנועות העיניים.

  • עפעפיים -
    מגוננים על החלק הקדמי של גלגל העין, אשר אינו מכוסה על ידי ארובת העין ונמצא במגע עם הסביבה החיצונית.
    החיבור בין העפעפיים לגלגל העין עשוי אף הוא מכמה שכבות של רקמות מסוגים שונים: שומן, שרירים ועור.

מראה של עיניים שקועות נגרם מתהליכי מתיחה והתרופפות של השרירים השונים, מדלדול רקמת השומן שבארובת העין ומשינויים או תזוזות של רקמת השומן בעפעפיים ויצירת מצבורי שומן לא אחידים וכן, מהתרופפות עור העפעפיים.

תהליכים אלה גורמים לעין לסגת מעט אל תוך ארובת העין ובמקביל, לעפעפיים לצנוח ולהתדלדל.

שילוב זה יוצר מראה של עיניים שקועות ועייפות והוא סממן אופייני לגיל מבוגר.

יתרונותיו של ניתוח פלסטי כטיפול לעפעפיים שקועים

מאחר שהאפקט השקוע מתקבל כתוצאה משינויים החלים גם ברקמות עמוקות, השוכנות מתחת לרקמת העור ולפעמים גם מתחת לרקמת השריר - קשה להשיג תוצאות ממשיות במראה העיניים באמצעות טיפולים שאינם ניתוחיים.

ניתוח פלסטי של העפעפיים יכול לעמוד בפני עצמו או להיות חלק מניתוח נרחב יותר, של מתיחת פנים.

גם כשמנתחים רק את אזור העפעפיים, יש לאבחן את הצורך המדויק של המטופל ואת מצבו. לעיתים יספיק ניתוח של העפעפיים העליונים או התחתונים בלבד, ולעיתים יהיה צורך לנתח את שניהם ולהוסיף גם הרמה של הגבות.

בניתוח עפעפיים מפנים מצבורי שומן מיותרים או מניידים אותם למקום בו הם חסרים, וכן, מסירים עודפי עור ומהדקים שרירים שהתרופפו, כשיש בכך צורך.

במידה ויש חוסר של שומן בעפעפיים, ניתן כיום גם לשאוב שומן עצמוני מאזור אחר בפנים או בגוף ולהזריק אותו למילוי החסר. לטכניקה זו, כשהיא מבוצעת בידי מומחה לכירורגיה פלסטית, בעל מיומנות גבוהה וניסיון מקצועי, יש יתרון של הקניית מראה טבעי, הנשמר לטווח ארוך.

לכל הפרוצדורות הללו ניתן להוסיף גם הזרקה של חומצות היאלורוניות מסוגים שונים לשיפור מרקם העור או לנפחים חסרים.

 

ניתוחים אסתטיים באזור העיניים והפנים על ידי דר' אלון לירן – מומחה בכירורגיה פלסטית

כל ניתוח פלסטי ויתרה מכך - ניתוח באחד או בכמה מאיברי הפנים, דורש ידע רחב ומקיף מאד בכירורגיה פלסטית. ההכשרה והידע התיאורטי חייבים לחבור לניסיון מקצועי ממשי של המנתח, להתנסות שלו בהרבה סוגי מקרים ומטופלים ולמיומנות ברמה גבוהה מאד.

המסלול המקצועי שלי מתפרש על שנות ותק רבות, במהלכן נטלתי חלק בעבודות, בהליכים ניתוחיים ובמחקרים רפואיים בארץ ובעולם.

עבודתי מוכרת ומוערכת בקרב איגודי רפואה שונים בישראל ומחוצה לה וגם כיום אני משלב בין תפקידי כרופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי תל השומר לבין שיתופי פעולה עם מנתחים בחו"ל.

באפשרותכם ללמוד יותר על ההכשרה והרקע המקצועי שלי כאן וגם ליצור קשר ישירות:

בטלפון  054-4607139  |  באימייל  alonliranmd@gmail.com  |  או בטופס הפנייה בדף "צור קשר" באתר