סקולפטרה סיכונים סקולפטרה מה זה

טיפול פנים סקולפטרה

מה זה סקולפטרה, כיצד הטיפול פועל ומה ייחודיותו?

עולם הטיפולים הרפואיים האסתטיים אינו מפסיק להתפתח ולייצר טכנולוגיות, טכניקות טיפול וחומרים חדשים בקדחתנות.

לא כל המצאה חדשה מחוללת מהפכות גדולות, אך מדי פעם, יש אחת שכן. סקולפטרה (Sculptra) היא דוגמא מובהקת למקרה כזה.

 

סקולפטרה - מה זה?

טיפול סקולפטרה הוא התקדמות פורצת דרך בתחום הטיפולים האסתטיים לחידוש והחלקת העור, שאינם ניתוחיים. זהו טיפול בהזרקה, במהלכו מחדירים לעור חומצה פולי-אל-לקטית (Poly-L-Lactic Acid, או בקיצור, PLLA), שהיא חומר בעל תאימות ביולוגית, כלומר, חומר סינתטי שאינו מייצר תגובה מזיקה במגע עם רקמות הגוף. מעבר לכך, זהו גם חומר מתכלה, שמתפרק, מתפנה מהגוף ואינו מצטבר בו.

החומצה הפולי-אל-לקטית משמשת בתחומים שונים בעולם הרפואה מזה עשרות שנים וגדולתה טמונה ביכולתה לעורר את ייצור הקולגן הטבעי של הגוף. סגולה זו שלה הפכה אותה באופן טבעי, לחומר אידיאלי בתחום האסתטיקה הרפואית.

מגיל 35 ייצור הקולגן בגוף הולך ופוחת. ככל שכמות הקולגן פוחתת העור נעשה פחות חיוני, יותר מחורץ ונפול ופחות מבריק.

כאשר החומר מוזרק לאזור הרצוי, החלקיקים שלו מעוררים תגובה דלקתית מבוקרת. תהליך זה מגרה וממריץ לפעולה את הפיברובלסטים – תאי הגוף המייצרים את הקולגן, אשר נרתמים לשיקום ומילוי רשת הקולגן של העור. עם הזמן, כשהקולגן החדש שנוצר מבשיל, האזור המוזרק מראה שיפור הדרגתי ועדין בנפח, במרקם ובמראה הכללי שלו.

גישה שיטתית זו מבטיחה תוצאות בעלות מראה טבעי ומתמשך, שכן תהליכי ההתחדשות של העור עצמם מתגייסים ליצירת מראה מחודש, חלק, חיוני וצעיר יותר של העור. הסקולפטרה גורם לגוף שלך לעבוד בשביל עצמו ולייצר מראה רענן יותר ומרקם עור חלק יותר מבלי לשנות את תווי הפנים.

 

מה ניתן להשיג באמצעות טיפול פנים סקולפטרה?

סקולפטרה משמש להשגת מגוון מטרות אסתטיות:

 • שיפור מרקם העור, החלקתו והשבת מראהו האחיד, המוצק והחיוני.
 • סקולפטרה אינו מייצר נפח באזורי ההזרקה ואינו משנה את מבנה הפנים.
 • הידוק ומתיחה של העור באזורי ההזרקה ליצירת מראה רענן וחיוני יותר.

טיפולי סקולפטרה לפנים הם אמנם מהנפוצים והמבוקשים ביותר, אך חשוב להבין, שבזכות תכונותיו ומנגנון הפעולה הייחודי שלו, החומר מתאים לחידוש של העור באזורים רבים בגוף, וישנם טיפולי סקולפטרה לפנים לצוואר, לאזור המחשוף, לזרועות והידיים, לגב, לירכיים ולישבן.

 

מה ההבדל בין סקולפטרה לבין טיפולי עור אסתטיים אחרים?

ישנם טיפולים אסתטיים לא-ניתוחיים אחרים המיועדים להחלקת קמטים ולהוספת נפח לעור, שבהרבה מקרים משלבים ביניהם, כדי לקבל תוצאה טובה יותר:

 • בוטוקס – חומר שחוסם את צומת העצב-שריר במקום הרצוי ומונע משרירי ההבעה להתכווץ ולייצר (או להעמיק) קמטים.
 • חומרי מילוי – לרוב, חומצה היאלורונית או שומן עצמי. חומרי מילוי כשמם כן הם – משמשים כמילוי המוזרק מבחוץ, לתוך המקומות בהם מעוניינים להשלים נפח חסר בעור.
 • גירוי מכאני של העור – למשל, טיפולי לייזר, או טיפולים באמצעות אולטרסאונד (גלי קול), המבצעים מניפולציה על העור מבחוץ ומגרים את מנגנוני החידוש והתיקון שלו לפעולה.

סקולפטרה, אינו נכנס תחת אף אחת מהקטגוריות הללו, אלא, מהווה שילוב מנצח שלהן. הוא אמנם מוזרק לגוף אך הוא אינו חומר מילוי בפני עצמו, אלא, מעודד את הגוף להפעיל את תהליך החידוש של העור ולייצר את המיצוק בעצמו, כפי שעושים זאת הטיפולים המכאניים.

חשוב להדגיש, שלהבדיל מחומרי המילוי, סקולפטרה אינו מעלים קמטים באופן מיידי, אלא תורם לשיפור מרקם העור ולהפחתת מראה הקמטים בהדרגתיות ולאורך זמן.

הטיפול בסקולפטרה נעשה בהזרקה באמצעות קנולות , 2 הזרקות במרווח של חודש ימים. לאחר כל הזרקה יש צורך בעיסוי עצמי של אזורי ההזרקה על מנת להמנע מהיווצרות גושים.

 

מהם יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול?

תוצאות הטיפול בסקולפטרה מתחילות להיראות תוך כ 3 חודשים מההזרקה השניה, וממשיכות להתגבש על פני טווח זמן של כ- 12 עד 18 חודשים. במהלך כל התקופה ייצור הקולגן בעור ממשיך להתרחש, והתוצאות משתפרות בהדרגה. התוצאות נראות במשך כ 25 חודשים. לעתים יש צורך בהזרקה נוספת במהלך תקופה זו.

 • יתרונות הטיפול -
  תוצאות טבעיות ללא שינוי תווי פנים או מבנה הפנים, התוצאות מתרחשות ונשמרות לפרק זמן ממושך של למעלה משנתיים, סיכון לתופעות לואי נמוך ביותר.

 • חסרונות הטיפול -
  דרושה סדרה של 2 טיפולים לפחות כדי להגיע לתוצאות אופטימליות והן אינן מתקבלות באופן מיידי. בדרך כלל, נדרשים שניים עד שלושה טיפולים במרווח של חודש בממוצע בין טיפול לטיפול, כדי לקבל את התוצאה הרצויה.

 

סקולפטרה – סיכונים ותופעות לוואי

הטיפול מוכר וידוע כטיפול בטוח ובעל דרגת סיכון נמוכה מאד. עם זאת, יש לו כמה תופעות לוואי מקומיות, אשר לרוב חולפות תוך ימים ספורים לאחר הטיפול:

 • אדמומיות.
 • נפיחות.
 • רגישות או כאב קל.
 • שטפי דם קטנים.

חשוב לציין כי סקולפטרה אינו מתאים לכולם. הוא אינו מומלץ לנשים בהריון או מניקות, וכן, במקרים מסוימים של מחלות כרוניות או מחלות עור.
חשוב להיוועץ ברופא מומחה ומנוסה ולהחליט יחד עמו על הטיפול המתאים ביותר בהתאם לתוצאות הרצויות, למצב העור הנוכחי, ולרקע הבריאותי של המטופל.


אם החלטתם לעבור טיפול אסתטי, וודאו שאתם מקבלים את הייעוץ והטיפול הטובים ביותר. חשוב שתיוועצו ברופא בעל ניסיון מוכח ועשיר, המכיר את סוגי הטיפולים השונים על בוריים, ולשם כך, אין טוב יותר מכירורג פלסטי בכיר ובעל מוניטין בין-לאומיים.

שמי דר' אלון לירן – בוגר לימודי רפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ומומחה בכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי "שיבא", תל השומר.

לטיפול בראש שקט ועל הצד הטוב ביותר, אני מזמין אתכם לתאם פגישת ייעוץ. צרו קשר:

בטלפון 054-4607139 | באימייל alonliranmd@gmail.com | בטופס הפנייה בעמוד "צור קשר" באתר.