hyperhidrosis מה זה זיהום בבלוטות הזיעה בבית השחי

הזעה בחזה ובבית השחי

hyperhidrosis  - מה זה וכיצד מטפלים בזה

hyperhidrosis   היא מונח רפואי שמורכב מהמילים "היפר", שפירושה "יתר" ו"הידרו" שפירושה "מים". כלומר, הוא מתאר הפרשת יתר של מים, ובהשאלה – של זיעה, ומתורגם בעברית ל"הזעת יתר".

 

מהי זיעה ומדוע אנו זקוקים לה?

זיעה היא תוצר נורמלי ותקין של אחד ממנגנוני הגוף האחראיים לשמירה על טמפרטורת גוף תקינה. כאשר חום הגוף עולה, בין עם עקב מחלה, עקב פעילות מאומצת, או כתוצאה ממצב הגורם לריגוש, חרדה או סטרס, בלוטות הזיעה מפרישות את נוזל הזיעה, שמטרתו לצנן את הגוף.

הנוזל מופרש משני סוגים של בלוטות:

 • בלוטות אקריניות – המפוזרות על גבי העור באזורים שונים בגוף.
 • בלוטות אפוקריניות – הממוקמות בבתי השחי ובמפשעה.

נוזל הזיעה מורכב ברובו ממים ומכיל גם מלח ואוראה (תוצר פירוק של חלבונים) ולרוב, הוא נטול ריח. הריח שאנו מכירים כריח של זיעה נוצר לאחר הפרשת הזיעה אל מחוץ לגוף, כאשר היא באה במגע עם חומרים המופרשים על ידי החיידקים הנמצאים על גבי העור.

זו גם אחת הסיבות, שהזיעה נוטה להדיף ריח חריף יותר באזורי הגוף שמהם קשה לה יותר להתאדות ולהתנדף, כמו למשל, בזמן הזעה מתחת לחזה – בעיקר אצל נשים בעלות חזה גדול, שחלקו התחתון מונח על בית החזה או על הבטן והזיעה מצטברת תחתיו, או בבתי השחי, ש"שומרים" על הזיעה תחת חסותם.
באזורים כאלה, הזיעה נשארת זמן ממושך יותר וממשיכה להגיב יחד עם התוצרים החיידקיים.

מתי הזעה מוגדרת כהזעת יתר?

בפשטות, כאשר היא מופרשת בכמות גדולה אשר חורגת מזו הנחוצה לשם קירור ומפריעה לתפקוד התקין.
מדובר על הפרעה שהיא ברובה אסתטית, אך לעיתים היא גם תפקודית, מפריעה בביצוע פעולות יום יומיות כגון אחיזה בחפצים, או הליכה בכפכפים, או גורמת לסובל ממנה להימנע מפעולות כמו לחיצת ידיים עם אדם אחר, ואף מביצוע פעילות ספורטיבית או פעילות מינית.

הזעת יתר יכולה להתבטא בכל אזור בגוף. יש המתלוננים על הזעה בצוואר, בחזה, בכתפיים, או בגב, אך היא נוטה להיות נפוצה יותר בבתי השחי, ובכפות הידיים והרגליים.

כאשר ההזעה הופכת למטרד, כשאינה מפסיקה זמן סביר לאחר תום פעילות מאומצת, או כשהיא נוטה להופיע גם במצבי מנוחה ורגיעה, אפשר בהחלט לשקול התערבות טיפולית.

 

סיבות אפשריות להזעת יתר הדורשת טיפול

 • מחלות -
  מטבוליות, כגון סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, ומחלות אחרות הקשורות בחוסר איזון הורמונלי.
  ממאירות, כגון גידול בבלוטת האדרנל (יותרת הכליה), בבלוטות לימפה, בהיפופיזה (יותרת המוח), ועוד.
  זיהומיות, הנגרמות מחיידק או וירוס, שגורמים לעליית חום ולתגובת סטרס של הגוף. גם זיהום בבלוטות הזיעה בבית השחי, או בחלק אחר של הגוף, עלול לגרום לשיבושים במנגנון הפרשת הזיעה.
  קרדיאליות ווסקולריות, המשפיעות על מערכת הלב וכלי הדם.

 • תרופות -
  יש מגוון תרופות שחלק מתופעות הלוואי שלהן הוא הזעת יתר, בין אם בגלל השפעתן על מערכת העצבים, על כלי הדם, או על המערכת האנדוקרינית וחילוף החומרים.

 • הפרעות במערכת העצבים -
  יכולה להתבטא במערכת העצבים האוטונומית, שאחראית לתפקודים חיוניים בסיסיים ולשינויים המתרחשים במצבי עוררות וסטרס לעומת מצב רגיעה, הבאים לידי ביטוי גם במנגנון ההזעה.
  ויכולה להתבטא במערכת העצבים המרכזית, האחראית על כל מערכות הגוף ומתקשרת, בין השאר, גם עם המערכת האוטונומית.

 • הפרעות הקשורות בבלוטות הזיעה עצמן -
  ליקוי במבנה הבלוטות או כמות חריגה של בלוטות זיעה. מקרים כאלה קשורים לרוב בהפרעה גנטית.

 

עיגולי זיעה פתרון יעיל בעל אחוזי הצלחה גבוהים

הטיפול הנפוץ והמקובל ביותר כיום בהזעת יתר, הוא הזרקת בוטוקס. "בוטוקס" הוא שם מסחרי של תכשיר, המיוצר מרעלן הבוטוליניום שהוא תוצר חיידקי.
חומר זה חוסם את האות העצבי המועבר לבלוטות הזיעה ולכן מפחית משמעותית את פעולתן.
מדובר בטיפול יעיל, המבוצע תחת אלחוש או הרדמה מקומית ודורש מספר הזרקות. הוא פעיל למשך מספר חודשים והשפעתו מתפוגגת בהדרגה.

ישנם מקרים בהם יוחלט על טיפול ניתוחי. Thoracoscopic Sympathectomy (סימפטקטומיה טורקוסקופית) הוא ניתוח המבוצע תחת הרדמה כללית בגישה אנדוסקופית, שבמהלכו נכנסים אל בית החזה באמצעות חתך קטנטן, ומנתקים את שלוחת העצב האחראית לעצבוב בלוטות הזיעה שממוקמות בבתי השחי ובידיים.
לניתוח שיעור יעילות גבוה מאד והוא מבוצע גם בילדים ומתבגרים.

דר' אלון לירן מטובי המומחים בכירורגיה פלסטית ובטיפולים אסתטיים ישראל

שמי דר' אלון לירן – בוגר לימודי רפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ומומחה בכירורגיה פלסטית עם תת התמחות בבית החולים האוניברסיטאי בגנט (בלגיה) בתחום של ניתוחי שד אסתטיים ומשחזרים, מיקרוכירורגיה וניתוחים להתאמה מגדרית.

עבודתי זיכתה אותי בהערכה רבה ובהכרה בין לאומית ומזה שנים שאני משלב בין תפקידי כרופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי תל השומר, לבין שיתופי פעולה קליניים ומחקריים עם מנתחים בחו"ל.

להבטחת אבחון מעמיק ומדויק, טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר וקבלת ליווי צמוד ויחס חם ואישי לאורך כל הדרך, אני מזמין אתכם ליצור קשר לתיאום פגישה:

בטלפון  054-4607139  |  באימייל  alonliranmd@gmail.com  |  או בטופס הפנייה בדף "צור קשר" באתר